Zegarek automatyczny to wygoda – nie trzeba pamiętać o jego regularnym nakręcaniu. Wystarczy, że poruszasz czasomierzem, a dokładnie codziennie go nosisz, aby zegarek chodził, jak należy. Jeśli jesteś posiadaczem zegarka automatycznego, zapewne jednak wiesz, że nienoszenie takiego czasomierza nawet przez jeden dzień wiąże się z jego zatrzymaniem. Zegarki automatyczne nieużywane przez dłuższy czas mogą też ulec uszkodzeniu. Dlatego właśnie ważne jest rozwiązanie, jakim jest rotomat. Zobacz, jaką pełni funkcję w zegarku i dlaczego warto na niego postawić!

Rotomat – do czego służy?

Jeśli jesteś właścicielem jednego zegarka to problem nienoszenia go raczej znika. Inaczej jest jednak w przypadku kolekcjonerów. Nienoszone zegarki nie tylko zatrzymują się, ale także niszczy się ich mechanizm. Aby temu zapobiec wynaleziono rotomaty.

Zegarki z mechanizmami automatycznymi, które wskazują jedynie godzinę nie są specjalnie wymagające. Jeśli kilka dni ich nie nosimy wystarczy pokrętłem ustawić wskazówki i zegarek działa. Znacznie gorzej jest jeśli czasomierz wyposażony jest w dodatkowe funkcje takie jak np. kalendarz czy wskaźnik faz księżyca. W przypadku takich zegarków konieczne jest ustawianie każdej z funkcji osobno. Niekiedy wystarczy przekręcić kilkakrotnie pokrętło, ale bywa, że konieczne jest długie ustawianie za pomocą specjalnych kluczy. Jeśli więc zależy nam na dobrym działaniu zegarka automatycznego należy zadbać o to, aby był stale w ruchu.

Temu właśnie służy rotomat do zegarków. To właśnie on jest odpowiedzialny za to, aby zegarek pozostawał cały czas w ruchu, a tym samym, aby zachowana została ochrona mechanizmu czasomierza. Oczywiście nocą, gdy nie nosisz zegarka, uruchomiona zostaje tzw. rezerwa chodu, która gwarantuje, że zegarek będzie chodził jeszcze przez jakiś czas także w sytuacji, gdy ściągniesz go z ręki. Na czas dłuższej przerwy warto sięgnąć po rotomat – urządzenie, które naśladuje ruch ludzkiego nadgarstka i zastępuje rotor zegarka, zwany inaczej wahnikiem. Ten nieustannie porusza się, dzięki czemu automatycznie nakręca główną sprężynę czasomierza.

Jak działa rotomat do zegarka?

Rotomaty do zegarków dostępne w sklepach są bardzo zróżnicowane. Swoim wyglądem przypominają pudełka. Najczęściej wyposażone są w szybkę, przez którą można podziwiać zegarek. Wewnątrz znajduje się specjalny ruchomy uchwyt, na którym instaluje się czasomierz. Zegarek wprowadzany jest w ruch za pomocą niewielkiego silniczka znajdującego się wewnątrz rotomatu. W zależności od wybranego modelu urządzenie może być zasilane baterią lub podłączane do prądu z gniazdka.

Ile obrotów może wykonywać rotomat do zegarków? Profesjonalne urządzenia umożliwiają indywidualne ustawienie ilości obrotów, jakie rotomat wykona w ciągu dnia. Istnieje także opcja wyboru kierunku obrotów. Standardowo automatyczny zegarek potrzebuje od 600 do 650 obrotów w obie strony na dzień. Ważne jest więc nie tylko to, ile obrotów wykona rotomat, ale także w jakim kierunku. Wybór rotomatu powinien być zawsze podyktowany mechanizmem zegarka, jaki posiadamy. Niektóre modele wymagają bowiem nawet 800 obrotów na dzień.

Funkcje rotomatów

Podstawowym zadaniem rotomatu jest imitowanie ruchu nadgarstka, jaki jest wykonywany podczas codziennego korzystania z zegarka. Dodatkowo, nowoczesne modele rotomatów dzięki swojemu designowi i funkcjonalności stają się praktycznymi gablotami do przechowywania zegarów, a nawet dekoracyjnym wyposażeniem wnętrza. Zadbaj o swój zegarek i wybierz dla niego odpowiedni rotomat!