Ekologia stała się ostatnio bardzo modna. Wprawdzie styl Eko jest różnie rozumiany przez firmy, niemniej jednak warto się nim zainteresować. Jak się okazuje ekologiczne trendy można znaleźć również wśród producentów zegarków.

Ekologiczne materiały

W przypadku niektórych producentów styl Eko oznacza użycie ekologicznych materiałów do wykonania wszystkich zewnętrznych elementów. Firma Plantwear stworzyła serię zegarków posiadających koperty, tarcze i bransolety zrobione z drewna. Producenci stwierdzają, że do tego typu wyrobów najlepiej nadają się egzotyczne gatunki takie jak mahoń czy heban, niemniej jednak jest również spora grupa klientów, którzy zamawiają zegarki z polskich gatunków m.in. z dębu i klonu. Firma Plantwear w trosce o środowisko wykorzystuje drewno pochodzące jedynie z kontrolowanych upraw. Bierze również czynny udział w zalesianiu ziemi.

Zegarki z drewna mają wiele zalet, wśród których można wymienić m.in. niepowtarzalny wygląd każdego egzemplarza. Niestety mają też sporo wad, z których najbardziej dokuczliwą jest wrażliwość na wilgoć.

Ekologiczny mechanizm

Drugim rodzajem nurtu Eko w zegarkach jest ekologiczny mechanizm. Obecnie większość zegarków działa na baterie, jednak są już ich eko-zamienniki. Jednym z ciekawszych rozwiązań są czasomierze na wodę. Aby zegarek odmierzał godziny wystarczy wlać do niego wodę z kranu. Warto przy tym zauważyć, że nie są to tylko proste mechanizmy elektroniczne, ale również bardziej skomplikowane modele. Wśród nich można znaleźć zegarki z funkcją budzika, barometru, a nawet aktualizujące datę i godzinę za pomocą sygnału RDF.

Poza zegarkami na wodę są również ekologiczne zegarki na słońce. Baterie słoneczne są coraz częściej montowane w zegarkach Casio. Panel słoneczny posiadają między innymi zegarki Casio Burton, które przeznaczone są dla osób, lubiących zimowe sporty. Jest to jedna z opcji przedłużająca czas korzystania z zegarka w terenie.

images

Moda na ekologiczne jedzenie, ubrania czy meble staje się coraz bardziej zaraźliwa. Już większość branż ma swoje Eko-propozycje. Jak można zauważyć, również producenci zegarków nie chcą zostać w tyle.