Zegarki dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane. Jednakże niezależnie od marki, modelu czy wyglądu składają się z tych samych elementów. Jednym z nich jest szkiełko zegarkowe. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.

Szkiełko zegarkowe – materiał

Szkiełka zegarkowe wykonywane są z bardzo różnych materiałów. Im lepszej jakości zegarek tym lepsze szkiełko jest w nim zamontowane. Warto przy okazji wspomnieć, że materiał z jakiego powstało szkiełko zegarkowe ma też duży wpływ na cenę całego czasomierza.

W zegarkach można spotkać szkiełka:

  • plastikowe (z tworzywa sztucznego) – rzadko się je stosuje, ponieważ są miękkie i łatwo ulegają zarysowaniom. Mają też ogromną zaletę – można je polerować i w ten sposób usuwać część rys;
  • mineralne – jest to zwykłe szkło. Jest znacznie twardsze od plastiku, ulega zarysowaniom, ale lepiej znosi uderzenia aniżeli szkiełka szafirowe (można je spotkać np. w zegarkach Casio, Seiko);
  • szafirowe – szkiełka wykonane z tego materiału są bardzo twarde i praktycznie nie do zarysowania, montowane są w dobrej jakości zegarkach znanych firm (m.in. pojawiają się w niektórych modelach zegarków Rolex i Omega);
  • szafirowe z powłoka antyrefleksyjną– tego rodzaju szkiełka montowane są w najlepszych zegarkach. Są bardzo twarde i odporne na zarysowania. Dzięki specjalnej powłoce antyrefleksyjnej nie odbija się w nich światło. Zegarki z takimi szkiełkami wyglądają tak, jakby w ogóle nie posiadały szkiełka.

images

Rodzaj szkiełka zegarkowego a jakość zegarka

Rodzaj materiału wykorzystanego do wykonania szkiełka zegarkowego w dużej mierze świadczy o jego jakości. Szkiełka szafirowe i szafirowe z powłoką antyrefleksyjną są montowane jedynie do najlepszych modeli zegarków znanych marek lub specjalnych serii limitowanych. Warto jednak wiedzieć, że także szkiełka wykonane ze szkła mineralnego mogą być bardzo trwałe, o ile będziemy o nie dbali.

Szkiełko zegarkowe mineralne jest z powodzeniem wykorzystywane przez wiodące marki dostarczające dobrych czasomierzy. W przeciwieństwie do szkiełka plastikowego (hesalitowego, czyli produkowanego z oczyszczonego i utwardzonego polipropylenu), które jest zdecydowanie rzadziej spotykanym rozwiązaniem, ze względu na swoją niższą jakość i skłonność do zarysowań. Tutaj naprawdę nieco się namęczymy, aby utrzymać szkiełko zegarkowe w dobrym stanie. Usuwanie rys z powierzchni szkiełka hesalitowego następuje poprzez polerowanie.

Polerowanie szkiełka zegarka

Polerowanie szkła zegarka, a dokładnie sposób, w jaki tego dokonamy, zależeć będzie od tego, jakie szkiełko zegarkowe mamy w swoim czasomierzu. Kluczowe znaczenie odgrywać będzie tutaj materiał.

Polerowanie szkła plastikowego można wykonać samodzielnie w zaciszu domowym. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalną chusteczkę i pastę przeznaczoną do polerowania hesalitowego szkiełka zegarka. Ta sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku delikatniejszych zadrapań. Jeśli rysy są nieco głębsze, można sięgnąć po papier ścierny od numeru 800 do numeru 3000. Wcześniej jednak należy bezwzględnie lekko zwilżyć powierzchnię szkiełka. W związku z faktem, że plastikowe szkiełko zegarkowe należy do stosunkowo tanich, często praktykowanym rozwiązaniem jest po prostu wymiana zarysowanego szkiełka na nowe.

Szkiełko zegarkowe mineralne poleruje się wyłącznie maszynowo, ponieważ ten rodzaj szkła jest znacznie twardszy od plastikowego. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zatem przekazanie zegarka w ręce zegarmistrza, który maszynowo usunie z powierzchni szkiełka wszelkie rysy, zadrapania i uszkodzenia.

Polerowanie szkła szafirowego to zdecydowania rzadkość, ponieważ tego rodzaju materiał może zarysować jedynie diament. Jeśli jednak dojdzie do jakichkolwiek mikrorys, tutaj także zadanie najlepiej powierzyć fachowcom. Szafirowe szkiełko zegarkowe poleruje się za pomocą specjalnej diamentowej pasty polerskiej, która w połączeniu z umiejętnościami zegarmistrza perfekcyjnie usunie wszelkie uszkodzenia.