Prawdziwy, szwajcarski zegarek to marzenie niejednego miłośnika czasomierzy. Niestety planując zakup tego rodzaju zegarka trzeba liczyć się z wydatkiem min. kilkunastu tysięcy złotych. To jednak dopiero początek cenowej drabiny, ponieważ ceny najdroższych modeli sięgają nierzadko kilku milionów złotych. Powstaje więc pytanie, dlaczego szwajcarskie zegarki są tak drogie?

Szwajcarskie zegarki – rzemieślniczy produkt

O tak wysokiej cenie szwajcarskich zegarków decyduje w pierwszej kolejności sposób wykonania. Każdy element, począwszy od najmniejszej śrubki a na cyferblacie skończywszy, wykonywany jest ręcznie, co sprawia, że czas powstawania niektórych zegarów wynosi nawet kilka miesięcy. Wartym zaznaczenia jest również fakt, że pracownicy fabryki zegarków muszą mieć odpowiednie kwalifikacje. Ich umiejętności są doceniane również finansowo, co w pewnym stopniu ma wpływ na cenę zegarka, który trafia do rąk klienta.

Połączenie wysokich kwalifikacji szwajcarskich zegarmistrzów, których miesięczna pensja w przeliczeniu na złotówki to ok. 14 tys. zł, z kilkumiesięcznym procesem produkcyjnym oraz koniecznością przeprowadzenia kilku lub kilkunastodniowych końcowych testów to składowe wysokiej ceny najlepszych szwajcarskich zegarków. Tutaj nie ma mowy o taniej, masowej produkcji, czy o korzystaniu z chińskich półproduktów.

Możemy stwierdzić, że poziom precyzji, zaawansowania technologicznego oraz kunsztu wykonania czynią szwajcarskie czasomierze dziełami sztuki. Wartość zegarków podbija dodatkowo zastosowanie szlachetnych materiałów. Szwajcarskie zegarki są drogie, dlatego ich zakup warto potraktować w kategorii inwestycji.

Najlepsze materiały w szwajcarskich zegarkach

Najbardziej luksusowe szwajcarskie zegarki nie tylko wykonywane są w całości ręcznie, ale do ich produkcji wykorzystywane są także materiały najwyższej klasy. Można zatem znaleźć w takich zegarkach złoto, srebro, platynę czy drogocenne kamienie takie jak rubiny czy diamenty. Już same te materiały są niezwykle drogie, a ich połączenie z subtelnym mechanizmem dodatkowo podnosi cenę.

Szwajcarskie zegarki perfekcyjnie łączą oryginalny design, najwyższej jakości materiały oraz najlepsze techniki zdobienia. Dla przykładu, wybierając szwajcarski zegarek, możemy sięgnąć po model z tarczą zdobioną jedną z technik emaliowania szkliwem barwionym sproszkowanymi tlenkami metali. Dzięki tego typu technologii zdobienia, kolory tarczy nie tracą wyrazistości przez dziesiątki lat. Inną metodą zdobienia jest giloszowanie, pozwalające tworzyć na tarczy skomplikowane wzory.

Wykorzystywane techniki zdobienia gwarantują spektakularne efekty, są niestety kosztowne i za to również musimy zapłacić.

Testy i certyfikaty szwajcarskich zegarków

Kolejnym elementem mającym wpływ na cenę luksusowych zegarków ma uzyskanie certyfikatów jakości. Każdy zegarek jest poddawany osobnym testom, które trwają nawet kilka dni. Sprawdzana jest dokładność odmierzania czasu, odporność na czynniki zewnętrzne itp. Jeśli zegarek spełni wszystkie wymogi otrzymuje certyfikat. Jest on dołączany do zegarka w formie papierowej a jego symbol wraz z indywidualną liczbą pojawia się na zegarku.

W zasadzie wszystkie luksusowe zegarki, w tym szwajcarskie, posiadają certyfikat chronometru wydawany przez niezależny szwajcarski instytut COSC. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest spełnienie przez mechanizm wyśrubowanych wymogów normy ISO 3159. Kalibry mechaniczne testowane są tutaj przez 15, a kwarcowe przez 11 dni w zakresie precyzji chodu w różnych pozycjach i temperaturach.

Innym certyfikatem jest Pieczęć Genewska potwierdzająca, że zegarek i mechanizm zostały złożone w kantonie genewskim i wykonane wedle ściśle określonych zasad sztuki zegarmistrzowskiej. Na fundamentach Pieczęci Genewskiej powstał z kolei certyfikat Patek Philippe regulujący jakość całego zegarka, zatem mechanizmu, koperty, tarczy, przycisków i koronki. Certyfikacji podlega tutaj nawet symetria oraz sposób ułożenia diamentów.

z7780422M

Szwajcarskie zegarki w Polsce

W Polsce również są dostępne zegarki z najwyższej półki. Można je dostać w sklepach z biżuterią takich jak KRUK czy APART, ale również w sklepach internetowych np. czaszegarkow.pl, gdzie jest znacznie większy wybór modeli i marek. Wśród najczęściej kupowanych są zegarki Omega oraz Rolex, które od lat cieszą się ogromną popularnością.

Jak już wspomnieliśmy, szwajcarskie zegarki, a dokładnie ich kupno warto potraktować jako inwestycję. To propozycja dla osób, które poszukują luksusu. Zegarek dostarcza nie tylko konkretnej funkcjonalności, ale i podnosi prestiż posiadacza czasomierza – zupełnie jak luksusowy samochód. Wybierz więc dla siebie to, co najlepsze!