Prawdziwy, szwajcarski zegarek to marzenie niejednego miłośnika czasomierzy. Niestety planując zakup tego rodzaju zegarka trzeba liczyć się z wydatkiem min. kilkunastu tysięcy złotych. To jednak dopiero początek cenowej drabiny, ponieważ ceny najdroższych modeli sięgają nierzadko kilku milionów złotych. Powstaje więc pytanie, dlaczego szwajcarskie zegarki są tak drogie?

Szwajcarskie zegarki, czyli ręczna robota

O tak wysokiej cenie szwajcarskich zegarków decyduje w pierwszej kolejności sposób wykonania. Każdy element, począwszy od najmniejszej śrubki a na cyferblacie skończywszy, wykonywany jest ręcznie, co sprawia, że czas powstawania niektórych zegarów wynosi nawet kilka miesięcy. Wartym zaznaczenia jest również fakt, że pracownicy fabryki zegarków muszą mieć odpowiednie kwalifikacje. Ich umiejętności są doceniane również finansowo, co w pewnym stopniu ma wpływ na cenę zegarka, który trafia do rąk klienta.

Materiały szwajcarskich zegarków

Najbardziej luksusowe szwajcarskie zegarki nie tylko wykonywane są w całości ręcznie, ale do ich produkcji wykorzystywane są także materiały najwyższej klasy. Można zatem znaleźć w takich zegarkach złoto, srebro, platynę czy drogocenne kamienie takie jak rubiny czy diamenty. Już same te materiały są niezwykle drogie, a ich połączenie z subtelnym mechanizmem dodatkowo podnosi cenę.

Testy i certyfikaty szwajcarskich zegarków

Kolejnym elementem mającym wpływ na cenę luksusowych zegarków ma uzyskanie certyfikatów jakości. Każdy zegarek jest poddawany osobnym testom, które trwają nawet kilka dni. Sprawdzana jest dokładność odmierzania czasu, odporność na czynniki zewnętrzne itp. Jeśli zegarek spełni wszystkie wymogi otrzymuje certyfikat. Jest on dołączany do zegarka w formie papierowej a jego symbol wraz z indywidualną liczbą pojawia się na zegarku.

z7780422M

Szwajcarskie zegarki w Polsce

W Polsce również są dostępne zegarki z najwyższej półki. Można je dostać w sklepach z biżuterią takich jak KRUK czy APART, ale również w sklepach internetowych np. czaszegarkow.pl, gdzie jest znacznie większy wybór modeli i marek. Wśród najczęściej kupowanych są zegarki Omega oraz Rolex, które od lat cieszą się ogromną popularnością.