Kupując markowy zegarek, musisz pamiętać, że sam czasomierz to tylko część zakupu. Do każdego oryginalnego zegarka muszą być dołączone odpowiednie dokumenty, które w przyszłości pozwolą na wygodne i bezpieczne użytkowanie czasomierza. Zobacz, co powinno być dołączone do kupowanego przez ciebie zegarka!

Jak sprawdzić oryginalność zegarka – certyfikat 

Certyfikat to dokument, który jest dołączany do niektórych markowych zegarków. Należy pamiętać, że jego brak nie jest równoznaczny z tym, że zegarek jest podróbką. Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie firmy dodają taki dokument do wszystkich zegarków. Często certyfikat autentyczności zegarka dołączany jest wyłącznie do limitowanych serii czasomierzy. Potwierdza on ich autentyczność i podnosi wartość. Na temat certyfikowanych zegarków pisaliśmy m.in. w artykule Szwajcarskie zegarki – dlaczego są takie drogie?

Warto w tym miejscu dodać, że certyfikat autentyczności to niejedyny rodzaj certyfikatu, jaki może posiadać zegarek. Wybrane dokumenty mówią nam także o jakości czasomierza. Najpopularniejsze tego typu certyfikaty to m.in. Pieczęć Genewska, czy METAS (Master Chronometer).

Certyfikat COSC

Wszyscy, których interesuje certyfikat mówiący o autentyczności, czy jakości zegarka z pewnością spotkali się z określeniem certyfikat COSC. Otóż COSC oznacza potocznie certyfikat chronometru. Sam skrót COSC pochodzi od nazwy Controle Officiel Suisse des Chronometres, czyli niezależnego szwajcarskiego instytutu przeprowadzającego testy chronometryczne. Instytut posiada swoje własne laboratoria, w których wysoce rygorystycznie testowane są mechanizmy zegarków – przez kolejnych 16 dni pod kątem niedokładności chodu w pięciu różnych położeniach oraz trzech różnych temperaturach. Dodatkowo, aby uzyskać certyfikat chronometru, mechanizm musi spełnić wszystkie siedem kryteriów ISO 3159.

Zegarki z certyfikatem COSC to zdecydowanie najwyższa półka, jednak pamiętajmy, że brak takiego dokumentu nie oznacza, że zegarek nie jest wart naszej uwagi. Wielu producentów zegarków na własną rękę testuje jakość regulacji mechanizmów. Możemy także przyjąć, że żaden poważny producent nie używałby w stosunku do swoich czasomierzy terminu „chronometr” jeśliby wcześniej nie przeprowadził testów i nie zyskał pewności co do jakości chodu.

Instrukcja obsługi w oryginalnych zegarkach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do wszystkich produktów powinna być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim. Zegarki znanych marek to propozycje zagranicznych producentów, więc instrukcja obsługi w języku polskim to tutaj dodatkowa konieczność. Niezależnie czy kupujesz zegarki męskie czy damskie, musisz pamiętać o tym, by przed ich pierwszym użyciem przeczytać instrukcję, zwłaszcza jeśli zegarek posiada wiele funkcji, z których każdą należy ustawić. Instrukcja obsługi jest szczególnie przydatna w przypadku zegarków sportowych wyposażonych w takie dodatki jak kalendarz, stoper, sekundnik czy czas światowy. Dzięki instrukcji o wiele łatwiej uda Ci się odpowiednio ustawić każdą z powyższych funkcji. Ponadto znajdują się w niej także informacje dotyczące praktycznych aspektów użytkowania zegarka. Dowiesz się, w jakich warunkach należy przechowywać i jak czyścić nowy czasomierz. Warto się zapoznać z tymi informacjami, ponieważ złe użytkowanie zegarka może być m.in. powodem negatywnego rozpatrzenia reklamacji.

Oryginalność zegarka a karta gwarancyjna

Każdy zegarek kupowany w sklepie powinien posiadać kartę gwarancyjną. Dokument ten uprawnia do bezpłatnej naprawy, wymiany części lub zamiany zegarka w razie usterki lub uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, że karta gwarancyjna musi być podbita i podpisana przez sprzedawcę. W innym przypadku naprawa gwarancyjna może być niemożliwa.

Dowód zakupu a karta gwarancyjna

Karta gwarancyjna jest ważna jedynie w zestawie z dowodem zakupu. Może nim być paragon lub faktura wystawiona przez sprzedawcę. Bardzo ważne jest więc, aby przechowywać dowód zakupu, co najmniej tak długo jak długo ważna jest karta gwarancyjna. Jeśli paragon lub faktura zaginą, wówczas dowodem zakupu może być wyciąg bankowy, o ile za czasomierz zapłacono  przelewem lub kartą.

Niezależnie od tego, czy kupujesz zegarki męskie czy damskie, musisz pamiętać o tym, aby zwrócić szczególną uwagę na dołączone nich dokumenty. Od tego czy będziesz w posiadaniu karty gwarancyjnej, dowodu zakupu i instrukcji obsługi zależy m.in. to czy będziesz mógł taniej naprawić zegarek. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup czasomierza od sprawdzonego dostawcy, jak na czaszegarkow.pl – zapraszamy!