Seniorzy stanowią coraz większą grupę naszego społeczeństwa. Powstają specjalne mieszkania dla seniorów, sprzęty elektroniczne przeznaczone dla osób 65+ itd. Zbliżają się dni Babci i Dziadka i może warto zastanowić się nad tym czy istnieją jakieś szczególne oczekiwania dotyczące czasomierzy dla osób starszych?

Po pierwsze wielkość i wyrazistość
Jednym z podstawowych wymagań związanych z przedmiotami codziennego użytku skierowanymi do seniorów jest ich wielkość. Muszą być one na tyle duże, aby korzystanie z nich nie sprawiało problemów osobie starszej. Dlatego w przypadku seniorów doskonale sprawdzają się czasomierze o dużych, jasnych tarczach, na których znajdują się wyraźne wskazówki oraz cyfry lub znaczniki. Wśród modeli dostępnych w naszym sklepie można wskazać np. męski zegarek Seiko Dress spełniający wszystkie te wymagania.

seiko-SRP767K1_MED

Po drugie mechanizm
W przypadku zegarków dla seniorów najlepszym rozwiązaniem okazują się modele oparte na mechanizmach kwarcowych. Tego typu zegarki charakteryzują się długotrwałym czasem działania bez konieczności nakręcania czy częstej wymiany baterii. Jest to szczególnie ważne dla osób,które z powodu wieku mogą mieć np. problemy z pamięcią. Nakręcanie zegarków staje się też trudnością dla osób mających problemy związane ze sprawnym poruszaniem rękoma spowodowanymi np. artretyzmem czy reumatyzmem. Dla nich sporym ułatwieniem jest korzystanie z czasomierzy na baterię lub z mechanizmami automatycznymi, które nakręcają się podczas poruszania ręką.

Dodatkowe funkcje
Zegarek dla seniora musi być prosty w obsłudze i posiadać wyraźną tarczę, dlatego też zegarki sportowe mające wiele skomplikowanych funkcji nie są najlepszym pomysłem na prezent dla babci czy dziadka. Kilka tarczy nakładających się na siebie nawzajem sprawiają, że widoczność najważniejszej z nich – godzinowej, znacznie się zmniejsza. Ponadto niewielu seniorów potrzebuje do codziennej egzystencji stopera, timera, czasu światowego itd. W przypadku osób starszych sprawdzą się zupełnie inne udogodnienia. Jednym z nich jest z pewnością radiowe ustawianie czasu. Dzięki tej funkcji nie trzeba martwić się o ustawienie odpowiedniej godziny. W naszym sklepie znajduje się wiele modeli wyposażonych w tę funkcjonalność. Są wśród nich przede wszystkim zegarki Casio np.

casio-WV-59E-1AVEF_MED

O czym warto pamiętać?
Seniorzy różnią się między sobą, podobnie zresztą jak inni użytkownicy zegarów. Kupując czasomierz babci czy dziadkowi warto zwrócić uwagę na ich szczególne potrzeby i upodobania. Jeśli babcia ma sokoli wzrok i lubi ozdobne zegarki można wybrać dla niej np. jeden z pięknie zdobionych zegarków Bulova. Jeśli zaś dziadek jest miłośnikiem sportu i chętnie biega w maratonach, w jego zegarku nie może zabraknąć stopera. Kupując prezent warto mieć na uwadze potrzeby konkretnej osoby, wówczas uda nam się znaleźć upominek doskonały.