Założycielami zegarmistrzowskiej marki Certina byli bracia – Adolf i Albert Kurth, którzy w 1888 roku założyli pierwszy zakład produkcji zegarków i mechanizmów zegarkowych w Granges w Szwajcarii, kanton Solothurn.  Ich działalność szybko się rozrosła i dała podwaliny pod stworzenie potęgi zegarmistrzowskiej.

Początek drogi

Kiedy w 1888 roku Adolf i Alfred Kurth, w miejscowości Granges, w Szwajcarii otwierali swoją pierwszą firmę, która produkowała wysokiej jakości mechanizmy do zegarków i inne podzespoły, nie sądzili, że ich działalność w stosunkowo krótkim czasie się rozrośnie. Zaczęli produkować całe zegarki, które od 1906 roku nosiły sygnaturę Grana – od słowa Granacus – łacińskiej nazwy Granges. Stawiali przede wszystkim na wyjątkową jakość i trwałość produkowanych czasomierzy, co przyniosło im wielokrotnie prestiżowe nagrody, m.in.:

  • w Mediolanie w roku 1906,
  • w Brukseli w 1910,
  • w Bernie w 1914.

W 1936 roku bracia rozpoczęli produkcję własnych, w pełni innowacyjnych mechanizmów z oryginalnymi rozwiązaniami. Powstał m.in. cyfrowy zegarek mechaniczny.

Po 50 latach od chwili założenia pierwszego, rodzinnego przedsiębiorstwa produkującego zegarki i mechanizmy do nich, interes wyraźnie się rozrósł. Przedsiębiorstwo zatrudniało około 250 pracowników. Z okazji świętowania okrągłej rocznicy założenia firmy, postanowiono nadać jej nową nazwę Certina.

Pochodzenie nazwy dla marki

Wybór nazwy Certina był nieprzypadkowy, ponieważ słowo „Certus” po łacinie oznacza „pewny, przekonany”. Nazwa miała pozwolić marce na podjęcie nowych wyzwań. Była też dobrze kojarzona, co ułatwiło jej wejście na nowe, międzynarodowe rynki. W 1948 roku Certina otworzyła swoje pierwsze, zagraniczne przedstawicielstwo w Niemczech.

Nowa koncepcja działalności

Duża konkurencja na rynku zegarmistrzowskim spowodowała, że w 1959 roku ówcześni właściciele Certiny – Hans i Erwin Kurth postanowili, że będą tworzyć wyłącznie zegarki, które wyróżniać się będą wysoką jakością i trwałością. Zespoły inżynieryjne i techniczne Certiny przygotowały wówczas mechanizm zamknięty w dodatkowo wzmocnionej kopercie – Double Security, w skrócie DS.

W 1983 roku Certina dołączyła do holdingu SMH Group, a w 1995 roku stała się główną marką produkującą w grupie SMH sportowe zegarki Certina, w linii Cascadeur. Od tej pory wzrastała aktywność marki w dziedzinie sportu.

Dziś zegarki Certina cenione są za swoją trwałość, żywotność, precyzję w pokazywaniu czasu i solidność. Są oryginalne i mają dynamiczne zacięcie w swojej stylistyce.