Zegarki znanych marek charakteryzują się tym, że rzadko ulegają uszkodzeniom. Często markowy czasomierz doskonale sprawuje się nawet przez kilkadziesiąt lat i oprócz wymiany baterii lub przeglądu i czyszczenia nie wymaga żadnych napraw. Niestety nieco inaczej jest w przypadku pasków i bransolet. Te elementy zegarka psują się znacznie częściej, bo są po prostu intensywniej używane. Warto jednak wiedzieć, że zabrudzony, zerwany, czy uszkodzony pasek do zegarka to nie koniec świata. Podpowiadamy, jak i czym wyczyścić pasek, a kiedy warto wymienić go na nowy.

Gdzie szukać pasków do zegarków?

Jeśli dojdzie do uszkodzenia paska lub bransolety do zegarka warto wybrać się do zegarmistrza. Bardzo często w zakładach zegarmistrzowskich można dokupić lub zamówić pasek, lub bransoletę do niemal każdego modelu zegarka. Należy się jednak liczyć z faktem, że dostępne tam paski często są produktem uniwersalnym, który pasuje do większości marek czasomierzy. Jeśli zależy nam na oryginalnym pasku do wybranego modelu zegarka, wówczas trzeba wybrać się do przedstawiciela handlowego konkretnej marki.

Sklepy z częściami do zegarków

Jeśli zależy nam na oryginalnym pasku lub bransolecie, można też zajrzeć do sklepu pasekdozegarka.com.pl, który specjalizuje się w sprzedaży pasków do zegarków – oryginalnych, a także zamienników oraz modeli uniwersalnych. Dostępne są tam m.in. paski i bransolety do zegarków Skagen, czy Casio. Ciekawą opcją jest możliwość zakupu nie tylko standardowych pasków, ale także różnych ich wersji kolorystycznych. W tym przypadku wymiana paska do zegarka zupełnie odświeża i zmienia jego wygląd. Dodatkowo, wybrane modele konkretnej marki, jak właśnie zegarki Skagen, które charakteryzują się stonowaną kolorystyką i minimalistycznym designem, można nieco „ożywić”, np. kupując nowy pasek w kolorze limonki. Co więcej, posiadanie kilku pasków do zegarka pozwala łatwo dostosować jego wygląd do różnych stylizacji i okoliczności.

Jak wymienić pasek?

Kiedy zdecydujesz się na zakup paska na własną rękę, możesz z nim iść do zegarmistrza, który pomoże Ci w jego wymianie. Warto jednak wiedzieć, że wymiana paska w wielu modelach zegarków jest bardzo prosta i można wykonać ją samodzielnie. Jak więc wymienić pasek?

Wymiana paska do zegarka krok po kroku

Zanim wymienisz pasek do zegarka na nowy, ten stary trzeba będzie zdjąć. Do tego potrzebny będzie mały płaski śrubokręt, ewentualnie niewielki nożyk. Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w specjalny przyrząd zegarmistrzowski do wymiany pasków. Następnie należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Delikatnie wkładamy śrubokręt lub nożyk pomiędzy pasek, a kopertę zegarka (pamiętaj, aby dokładnie docisnąć narzędzie do jednej ze stron teleskopu).
  • Trzymając śrubokręt w niezmiennej pozycji, należy ostrożnie odsunąć go od koperty.
  • Gdy teleskop wysunie się z mocowań, można swobodnie wyjąć cały pasek i usunąć z niego teleskop.

Wymiana paska do zegarka przebiega podobnie jak proces jego zdjęcia:

  • Wyciągnięte teleskopy należy włożyć do dwóch części nowego paska (przepychając je przez dziurki).
  • Jeden koniec teleskopu wkładamy w zagłębienie do mocowania w kopercie zegarka.
  • Drugi koniec teleskopu należy nacisnąć i skierować w drugie miejsce mocowania.

Całą czynność powtarzamy z drugą częścią paska, a następnie pociągamy nowy pasek z obu stron i delikatnie wstrząsamy zegarkiem, aby upewnić się, że wymiana paska do zegarka przebiegła prawidłowo.

Jak dbać o pasek?

To jak dbać o pasek uzależnione jest od materiału, z jakiego został wykonany. Bransolety należy co pewien czas delikatnie oczyścić z zabrudzeń. W przypadku lekkich zabrudzeń wystarczy przetrzeć je miękką ściereczką. Dodatkowo, co pewien czas warto wyczyścić bransoletkę środkiem przeznaczonym do pielęgnacji i polerowania stali szlachetnej. W przypadku pasków skórzanych wszystko na temat ich czyszczenia i pielęgnacji zawarliśmy w artykule Jak dbać o paski skórzane.

Czym wyczyścić skórzany pasek do zegarka?

Jak i czym wyczyścić pasek do zegarka wykonany ze skóry? Tutaj sprawdzi się poczciwe szare mydło (ewentualnie soda oczyszczona w proporcji z wodą 1:1). Z mydła i wody przygotowujemy gęstą pianę i taką właśnie pianą czyścimy pasek, pozwalając roztworowi wsiąknąć w skórę. Następnie przecieramy pasek delikatną miękką ściereczką flanelową lub z mikrofibry. Pasek należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia (w temperaturze pokojowej!).

Czym wyczyścić materiałowy pasek do zegarka?

Tutaj najprościej będzie zdemontować pasek i wyprać go w wodzie z mydłem. Jeśli nie chcemy zdejmować paska, należy go delikatnie opłukać pod bieżącą wodą, uważając jednocześnie na tarczę zegarka.

Czym wyczyścić pasek z tworzywa sztucznego?

Zegarki sportowe najczęściej wyposażone są w silikonowy pasek, który podobnie, jak guma, czy plastik, jest łatwy w czyszczeniu, a woda mu nie szkodzi. Jeśli w silikonowy, czy gumowy pasek wyposażony jest zegarek wodoodporny, możemy po prostu przepłukać całość pod bieżącą wodą, ewentualnie z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń, a następnie osuszyć ręcznikiem.

Pamiętaj, że prawidłowe dbanie o zegarek zagwarantuje mu dłuższe życie!