Zegarki były dawniej typowo męską częścią biżuterii. Uzupełniały eleganckie stylizacje, wskazywały czas, pozwalały się nie spóźniać, ale też prezentowały status społeczny noszącego.

Marki i producenci zegarków, których nie było znów tak wielu, byli doskonale rozpoznawalni szczególnie wśród wyższych sfer. Zegarki stanowiły element ubioru, tożsamości, stylu, a często także eksponaty w kolekcjach. Co zmieniło się w kwestii męskich zegarków? Jak były traktowane dawniej, a jak podchodzi się do nich dziś?

 

Ceremonia nakręcania

Dawniej wszystkie zegarki męskie wymagały regularnego nakręcania. Aby precyzyjny, często kosztowny mechanizm dobrze działał, konieczne było dopilnowanie godziny nakręcania i regularna konserwacja. Dużo większym powodzeniem i poważaniem niż dziś cieszył się zawód zegarmistrza. Panowie wybierali zegarki klasyczne, doskonale znane, by podkreślić swój status społeczny i powagę. Czasomierze stanowiły wspaniałą ozdobę, a często także znaczący element majątku noszącego. Popularne były także zegarki kieszonkowe na łańcuszkach, mieszczące się w pięknie skrojonych garniturach, zawsze dostępne i pod ręką.

Dziś sentyment do męskich zegarków wyraża się głównie poprzez powracające mody na styl retro. W niektórych rodzinach są jednak zegarki prawdziwie wiekowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, o które pieczołowicie się dba. Stanowią też elementy wielu prestiżowych kolekcji.

 

Jaką funkcję pełni męski zegarek dziś?

Dziś do sprawdzania czasu doskonale służą nam telefony i tablety. Dlatego funkcja zegarków stała się nieco mniej praktyczna – chyba, że chodzi i sprzęt sportowy. Zegarki męskie, ale też damskie i coraz częściej dziecięce pozwalają na monitorowanie postępów w treningu, kontrolowanie tempa biegu czy pływania, tętna, czasu pokonania konkretnej trasy. Miewają wbudowany GPS, lokalizator, odtwarzacz muzyki, a nawet system płatności, który znacznie ułatwia życie. Wciąż także, choć może w innym stopniu niż dawniej, są wyznacznikiem statusu i zamożności.

Wielbiciele klasycznej elegancji stawiają też stosunkowo często na  zegarki męskie klasycznych producentów, z doskonałym, najczęściej szwajcarskim mechanizmem wykonanym z najwyższą precyzją.

 

Snobizm czy pragmatyzm?

Kupno drogich, klasycznych zegarków bywa dziś postrzegane jako przejaw snobizmu. Niektórzy wybierają sportowe zegarki męskie, choć ich życie nie obfituje w aktywność fizyczną – chcą jednak podkreślić swoje upodobanie do takiego stylu, a być może także zaprezentować status. Nowoczesne Smartwatche są równie chętnie wybierane przez gadżeciarzy, jak klasyczne, niezwykle drogie zegarki przez wielbicieli retro klimatów. Wielu klientów klasycznych marek deklaruje, że wybierając kosztowny zegarek czynią inwestycję na przyszłość – jest to więc decyzja bardzo pragmatyczna.