Już za niespełna rok będziemy mogli oglądać wspaniałe widowisko sportowe jakim jest Olimpiada. Tym razem odbędzie się ona w Rio de Janeiro w Brazylii. Czas podczas Olimpiady 2016 będą odmierzały czasomierze firmowane logo Omega. Z tej okazji powstały też dwa zegarki Omega „Rio 2016”.

Speedmaster Mark II „Rio 2016”

Pierwszym z zegarków limitowanej serii „Rio 2016” jest model wzorowany na zegarku Speedmaster Mark II z 1969 roku. Nawiązaniem do starego modelu jest nie tylko nazwa, ale przede wszystkim jego wygląd. Nowy Speedmaster olimpijski ma podobnie jak poprzednik stalową bransoletę i kopertę, która jest częściowo polerowana, a częściowo szczotkowana. Posiada również mechanizm automatyczny, podobnie jak poprzednik. Nie brakuje tu jednak wyraźnych nawiązań do symboliki olimpijskiej oraz bardziej szczegółowo do olimpiady w Rio 2016.

Omega-Speedmaster-Mark-II-Rio-2016-beach01

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy są trzy małe sub-tarcze. W nawiązaniu do symboliki olimpijskiej mają one trzy kolory na wzór medali przyznawanych sportowcom. Jedno z kół jest brązowe, drugie srebrne (do jego wykonania wykorzystano srebro próby 925) a trzecie złote (wykonane ze 18-karatowego złota). Na tylnej części znajduje się dekiel z wygrawerowanym logo olimpiady w Rio.

Poza olimpijskimi dodatkami zegarek posiada też wszystkie znane z modeli Rolexa dodatkowe funkcjonalności: jest wodoodporny, ma wmontowany stoper oraz posiada funkcje chronometru.

 

Seamaster Bullhead „Rio 2016”

Drugi model olimpijskiego Rolexa to Seamaster Bullhead „Rio 2016”. Zegarek ten wzorowany jest na czasomierzach vintage zaprezentowanych po raz pierwszy w 1969 roku. Zegarki typu Bullhead były wykorzystywane przez kierowców rajdowych do mierzenie czasu w trakcie wykonywania okrążeń na torze. Dziś modele te kojarzone są z szybkością i sportem – czyli dwoma symbolami zmagań odbywającymi się na olimpijskich stadionach.

omega-bullhead-wrist

Seamaster Bullhead „Rio 2016” charakteryzuje się specyficznym kształtem, od którego zresztą pochodzi jego zdrobniała nazwa „byczek”. Jest on dokładnie taki sam jak zegarki tego typu z przełomu lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Koperta wykonana jest ze stali szlachetnej częściowo polerowanej, a częściowo szczotkowanej. Podobnie jak we wcześniej opisywanym modelu również Seamaster Bullhead „Rio 2016” posiada wiele odniesień do symboli olimpijskich. Pierwszym z nich jest kolorystyka zegarka. Niebieski pasek jest przeszyty czterema nitkami w kolorach czerwonym, żółtym, czarnym i zielonym. Zestaw olimpijskich barw jest również widoczny na tarczy zegarka. W tym modelu podobnie jak w Speedmasterze na deklu z tyłu zegarka znajduje się wygrawerowane logo olimpiady w Rio.

Zegarek Seamaster Bullhead wewnątrz ma automatyczny mechanizm Omegi, jest wodoszczelny i posiada certyfikat chronometru.

Oba, zaprezentowane przez Omegę modele zegarków należą do ściśle limitowanych serii. Speedmaster został wyprodukowany w 2016, a Seamaster w 316 egzemplarzach. Każdy egzemplarz jest oznaczony numerem seryjnym znajdującym się z tyłu zegarka. Oba modele są już dostępne w sprzedaży, ale warto się pospieszyć, bo ograniczona ilość z pewnością nie działa na korzyść miłośników zegarków Omega.