Rotomat – co warto wiedzieć

Na naszym blogu często piszemy o zegarkach posiadających mechanizmy automatyczne. Ich cechą szczególną jest to, iż nakręcają się w czasie poruszania nimi. Dzięki temu wstając rano nie trzeba pamiętać o nakręcaniu, ale z drugiej strony nienoszenie czasomierza nawet przez jeden dzień wiąże się z jego zatrzymaniem.

Jeśli jesteś właścicielem jednego zegarka to problem nienoszenia go raczej znika. Inaczej jest jednak w przypadku kolekcjonerów. Nienoszone zegarki nie tylko zatrzymują się, ale także niszczy się ich mechanizm. Aby temu zapobiec wynaleziono rotomaty.

Zegarki z mechanizmami automatycznymi, które wskazują jedynie godzinę nie są specjalnie wymagające. Jeśli kilka dni ich nie nosimy wystarczy pokrętłem ustawić wskazówki i zegarek działa. Znacznie gorzej jest jeśli czasomierz wyposażony jest w dodatkowe funkcje takie jak np. kalendarz czy wskaźnik faz księżyca. W przypadku takich zegarków konieczne jest ustawianie każdej z funkcji osobno. Niekiedy wystarczy przekręcić kilkakrotnie pokrętło, ale bywa, że konieczne jest długie ustawianie za pomocą specjalnych kluczy. Jeśli więc zależy nam na dobrym działaniu zegarka automatycznego należy zadbać o to, aby był stale w ruchu.

Jeśli nie można nosić stale zegarka wówczas trzeba zapewnić mu ruch w inny sposób. Najlepiej kupić rotomat. Jest to urządzenie symulujące ruch nadgarstka. Rotomaty dostępne w sklepach są bardzo zróżnicowane. Swoim wyglądem przypominają pudełka. Najczęściej wyposażone są w szybkę, przez którą można podziwiać zegarek. Wewnątrz znajduje się specjalny ruchomy uchwyt, na którym instaluje się czasomierz. Zegarek wprowadzany jest w ruch za pomocą niewielkiego silniczka znajdującego się wewnątrz rotomatu. W zależności od wybranego modelu  urządzenie może być zasilane baterią lub podłączane do prądu z gniazdka.

 

Nowoczesne rotomaty coraz częściej poza swoją główną funkcją, którą jest utrzymanie w dobrym stanie zegarków z mechanizmem automatycznym, stają się także swego rodzaju gablotami umożliwiającymi elegancką prezentację zegarków. Nowoczesne modele rotomatów mają miejsce na dwa, trzy i więcej zegarków. Dodatkowo wiele z nich poza silniczkiem obracającym czasomierze jest też wyposażonych w podświetlenie ledowe, które dodatkowo poprawia wygląd kolekcji.