Specjalnie nie trzeba nikogo przekonywać, że różnice w płci mają wpływ na wiele spraw, ale najłatwiej zauważalny jest on w odmienności gustów, smaku. Znamienne, że chętniej mówi się o gustach kobiet niż mężczyzn (Gust kobiety, pogody jesienne – wszystko to odmienne –       głosi przysłowie).

Choć prawdopodobnie znalazłoby się sporo zwolenników podobnych poglądów, to jednak producenci wielu przedmiotów użytkowych starają się je poznać. Również w warsztatach zegarmistrzowskich zawsze uwzględniano wytwarzanie różnych czasomierzy dla kobiet i dla mężczyzn.

Dla kobiet przede wszystkim elegancja

Wolter w Słowniku filozoficznym stwierdza: Elegancja jest wynikiem precyzji i wdzięku. Ta nadzwyczaj trafna definicja może odnosić się do wszystkich przedmiotów, którymi jest zainteresowana kobieta. Czy zegarki damskie mogą być pozbawione którejś z wymienionych cech? Gdyby producent nie pamiętał o nich, pominął jakąś, jego artykuł straciłby nabywczynię. Kobiety potrafią poświęcić wiele czasu na dokładne przyglądanie się rzeczom, które zamierzają nabyć, nim podejmą ostateczną decyzję. Dla nich drukuje się kolorowe katalogi, w czasopismach na rozkładówkach umieszcza się propozycje sukni, spódniczek, nakryć głowy, butów. Internetowe sklepy z zegarkami jakby dla nich powstały, bo długie wieczory mogą spędzać przed monitorami, spokojnie analizując, jaki zegarek, spełniający także rolę biżuterii, wybrać. Kto nawet pobieżnie przejrzy internetowe strony z zegarkami przekona się, że producenci nie lekceważą kobiet jako klientek i przedstawiają im wiele godnych uwagi propozycji.

Tylko dla płci brzydkiej

Chyba niewiele kobiet zdecydowałoby się nosić zegarek męski. Czym się charakteryzują zegarki męskie? Najprościej byłoby odpowiedzieć, że wyglądem, budową. Nieraz i wagą. To prawda. Męski zegarek, szczególnie ten codziennego użytku, czy to na stalowej bransolecie czy na skórzanym pasku, jest jakby dostosowany do większego niż u kobiet nadgarstka, jest proporcjonalny swą masą do ręki noszącej go. Producenci podkreślają, że materiał, z jakiego jest zbudowany, stanowi gwarancję wytrzymałości w różnych okolicznościach. Np. stal, szkło mineralne. Szczególnie odporne na zarysowania, na wodę, są te z serii sportowej.