Seiko – Bogactwo kolorów

Wybierz właściwy kolor

Oto kolekcja Seiko zasługująca na szczególną uwagę. Przy jej projektowaniu wykorzystano wiedzę z zakresu kolorystyki w większym stopniu, niż podczas tworzenia propozycji innych zegarków japońskiej firmy. Kolory ciepłe to czerwień, żółcień, oranż, a chłodne – zielone, błękitne, fioletowe.

Każdy inaczej wpływa na psychikę i nie każdy kolor zegarka umieszczonego na nadgarstku jest odpowiedni do ubioru, sytuacji. Projektanci Seiko z pełną świadomością nie tylko estetycznych celów, jakie przedmiot musi spełnić, nazywają swe propozycje w zależności od gamy barw: np. Seiko Biały (SRP481K1), Seiko Niebieski (SNKD99), Seiko Srebrny (SRP163), a zatem kolorami mogącymi oddziaływać na psychikę nabywcy.

Między Czernią i bielą

W zestawie są między innymi Seiko Czarny (SNK605K1) i Seiko Biały (SYMG35K1). Dwa symbole przeciwieństwa, dualizmu bytu, złego i dobrego, Ziemi i Słońca, czarnego kruka i białej gołębicy. Czerń jest emblematem Nocy, biel – Dnia.

grand-seiko-baselworld-2

Mamy tego świadomość czy nie, ale wybierając jeden z tych kolorów, staramy się przy ich wsparciu wyrażać jakąś wartość, z którą nawet jeżeli nie utożsamiamy się, to przynajmniej świadomie proponujemy jej uwzględnienie w części naszego ubioru, czy dla pewnej okoliczności.

Wyróżniająca się czerń

Wśród proponowanych do wyboru w tej kolekcji Seiko na szczególną uwagę zasługuje wyróżniający się męski, sportowy zegarek Czarny (SNZH60KI). To oczywiste, że dominantą kolorystyczną dla tego produktu jest czerń, czerń osadzona w stali w odcieniu złota, z bransoletą stalową w odcieniu złota, a także z kopertą w odcieniu złota. Sporo w zegarku złota, jednak prymat w kompozycji barw ma czerń, czerń przede wszystkim dostrzegalna w tarczy ze świecącymi wskazówkami w odcieniu (!) złota.

images

To rozwiązanie kolorystyczne tworzy elegancję o wielowiekowej tradycji. Złoto było symbolem boskości, nieśmiertelności, niezniszczalności, szlachetności, natomiast czerń stanowi przeciwieństwo każdej innej barwy, jednak jej symboliczne znaczenie jest bogatsze od związku ze złem, ponurością; bo to przecież z urodzajnego czarnoziemu kiełkuje ziarno wszystkiego, co użyteczne. Nic dziwnego, że w heraldyce to rozwaga, mądrość, mężność. I raczej z tą ostatnią symboliką należy łączyć czerń osadzoną w stali o odcieniu złota. Zatem miejmy więcej sympatii do czerni, nie odrzucajmy jej bez głębszego zastanowienia się nad niejednoznaczną symboliczną wymową tego koloru.

Srebro symbolem czystego sumienia

Projektanci kolorystycznej kolekcji zegarków Seiko nie zapomnieli o wykorzystaniu symbolicznego znaczenia srebra. Jest ono równie bogate w znaczenia jak biel, czerń czy złoto. Przede wszystkim symbolizuje szlachetną duchowość, niewinność, radość, wierność. Srebro było metalem używanym do ozdób, także do naczyń kultowych. Głos czysty, wysoki bywa nazywany głosem srebrnym. Zapewne to nieprzypadkowo w kolorze srebrnym jest elegancki zegarek damski (SYMC21), lekki, niewielki, o średnicy 25 mm, ze srebrną tarczą, ze stalową bransoletą o odcieniu srebra, z zatrzaskowym zapięciem. Jest nakręcany automatycznie, ma płynny ruch sekundnika, co dobrze współbrzmi z symboliczną kolorystyką przedmiotu.