Seiko to jedna z nielicznych firm spoza Europy posiadająca długą tradycję w produkowaniu zegarków. Została założona w 1881 roku i od tego czasu zegarki tej marki są nieustannie obecne na światowych rynkach.

W okresie, kiedy powstała firma Seiko w Europie zegarmistrzostwo było już mocno rozwinięte. Kolejne dziesięciolecia upłynęły właścicielom firmy na nadganianiu technologii wykorzystywanych w głównej mierze przez Szwajcarów. Z upływem lat udało się nie tylko dogonienie mistrzów zegarmistrzostwa, ale nawet ich przegonienie.

Japończycy znani są z wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań do już istniejących urządzeń. Zazwyczaj dzięki wprowadzanym unowocześnieniom urządzenia stają się bardziej efektywne w pracy, potrzebują mniej energii itd. Podobnie było w przypadku zegarków Seiko. Firma ta wprowadziła kilka bardzo ciekawych rozwiązań technicznych do produkowanych przez siebie czasomierzy. Najbardziej znaną jest opracowana w laboratoriach Seiko technologia Kinetic polegająca na ładowaniu baterii przez ruch nadgarstka użytkownika.

Mechanizmy automatyczne znane do dziś sprawiają, że zegarek może działać bez konieczności nakręcania, niemniej jednak nie pozwalają na gromadzenie energii na dłuższy czas. W przypadku technologii Kinetic energia pochodząca z ruchu ręki zostaje zgromadzona w baterii. W pełni naładowana bateria pozwala działać zegarkowi nawet do 6 miesięcy.

Zegarki Seiko to nie tylko nowoczesne technologie, ale również ciekawy design. Obecnie na rynku można kupić zegarki tej marki w bardzo różnych odsłonach. Choć marka jest kojarzona głównie z modelami sportowymi, to można też nabyć wiele modeli o bardzo eleganckim wyglądzie.