Zegarki damskie dla wielu pań stanowią głównie dodatek do codziennych, oficjalnych, bądź wieczorowych stylizacji. Wygląd to jednak nie wszystko – warto znać rodzaje wykorzystywanych w czasomierzach mechanizmów i podczas zakupów wybierać modele w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Mechanizm kwarcowy

Należy do najbardziej popularnych. Zasilany jest bateriami, a o dokładności odmierzanego czasu decyduje ziarno kwarcu. W tego typu modelach zazwyczaj na tarczy znajduje się specjalne oznaczenie, zaś wskazówka sekundnika porusza się skokowo. Zegarki damskie z mechanizmem kwarcowym są według producentów bardziej odporne na wstrząsy, rzadko się psują, a ich naprawa nie jest kosztowna, trzeba jednak pamiętać o wymianie baterii.

 

Zegarki mechaniczne

Zegarki mechaniczne pracują dzięki napięciu sprężyny znajdującej się wewnątrz mechanizmu, w którym zastosowane są również kamienie pełniące rolę łożysk. Tego typu zegarki damskie rozpoznać można po płynnym poruszaniu się sekundnika. Trzeba je nakręcać i są mało odporne na wstrząsy, jednak znajdują uznanie wśród kolekcjonerów twierdzących, że zegarki mechaniczne mają duszę.

 

Mechanizm automatyczny

W tego typu zegarkach nie trzeba nakręcać zegarka, bo robi to za nas wahnik – specjalny ciężarek, który naciąga sprężynę pod wpływem ruchów nadgarstka. Ruch sekundnika jest płynny, podobnie jak w zegarkach mechanicznych, a plusem jest w tym przypadku brak konieczności pamiętania o wymianie baterii czy nakręcaniu mechanizmu.

 

Zegarki hybrydowe

W tego typu zegarkach stosowane są dwa różne typy napędu, co ma na celu zapewnić ich długie funkcjonowanie bez ingerencji z zewnątrz. Najczęściej łączone są mechanizmy automatyczne z kwarcowymi i mogą mieć one różne oznaczenia, np. kinetic, dual power, autoquartz lub megaquartz.

 

Jaki wybrać?

Zegarki damskie powinny nie tylko zachwycać wyglądem, ale też spełniać swoją funkcję. Każdy z wymienionych mechanizmów ma swoje wady i zalety, dlatego warto je znać – z pewnością ułatwi to podjęcie decyzji podczas zakupów.