Jeszcze kilkanaście lat temu lśniący na ręce Rolex czy Omega świadczyły o bogactwie i dobrym guście ich właściciela. Dziś sama marka, nawet bardzo luksusowych zegarków nie robi już takiego wrażenia. Osoby ceniące sobie ekskluzywne dodatki coraz częściej pragną posiadać zegarki nie tyle wykonane przez znanych producentów, o ile zupełnie niepowtarzalne, i naprzeciw ich życzeniom wychodzi coraz więcej firm zegarmistrzowskich.

Grawerowanie

Jednym z podstawowych, najprostszych i relatywnie najtańszych sposobów na personalizację zegarków jest grawerowanie. Na życzenie klienta na kopercie, tarczy lub dowolnym innym elemencie zegarka może pojawić się grawerowany napis lub obrazek. W dobie laserów takie działanie wydaje się proste do wykonania i tak jest. W przypadku tańszych zegarków grawerowanie odbywa się za pomocą nowoczesnych technik. Jednakże w przypadku luksusowych zegarków bardzo często grawerowanie odbywa się za pomocą malutkiego dłuta. Ręczne wykonanie napisu czy szkicu jest nie tylko pracochłonne ale też kosztowne, z czym trzeba się liczyć.

g2d

Emaliowanie

Kolejnym sposobem na personalizację zegarków jest emaliowanie. Jest to usługa dostępna tylko w nielicznych zakładach zegarmistrzowskich. Emaliowanie polega na nakładaniu delikatnych barwników na elementy zegarków, które tworzą w ostateczności niezwykłe obrazy. Najczęściej za pomocą emalii malowane są krajobrazy, ale zdarza się, że rzemieślnicy mają namalować np. portret. Ponieważ praca w całości wykonywana jest ręcznie, każdy egzemplarz zegarka jest unikatowy.

zegarek przed i po renowacji

Kamienie szlachetne

Niektóre z firm zegarmistrzowskich proponują swoim klientom luksusowe zegarki wykańczane kamieniami szlachetnymi. Do dekoracji zegarków wykorzystywane są najczęściej brylanty, rubiny i szmaragdy. O ostatecznym wyglądzie zegarka decydują zarówno producent jak i klient.

indeks

Własny model

Powyższe możliwości personalizacji zegarków to przede wszystkim możliwość kształtowania ich wyglądy zewnętrznego. Warto jednak wspomnieć, że szwajcarskie firmy zegarmistrzowskie pozwoliły swoim klientom nie tylko ozdobić, ale w całości stworzyć swój zegarek. Zamawiający może samodzielnie zadecydować jakie cechy ma posiadać jego zegarek. Ma on wpływ na funkcjonalności czasomierza, jego wygląd zewnętrzny oraz materiały z jakich zostanie wykonany. Luksusowe zegarki powstające na indywidualne zlecenie otrzymują również swoje nazwy. Zazwyczaj jednak wszystkie informacje na ich temat objęte są tajemnicą. Na świecie ujawniono zaledwie kilka takich przedmiotów. Jednym z nich jest zegarek Vladimir, o którym napisano w prasie specjalistycznej. Tematem tabu jest również cena takiego luksusowego zegarka. Swego rodzaju podpowiedzią może być fakt, że zegarek wykonany w 1932 roku na życzenie jednego z zachodnich bankierów został niedawno sprzedany na aukcji za 24,4 mln dolarów.