Zegarki ręczne, niezależnie od tego czy są przeznaczone dla pań czy dla panów, niezależnie też od firmy, która je wyprodukowała posiadają bransoletę lub pasek. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu paski wykonane były z wyprawionej skóry i do wyboru był kolor czarny lub brązowy. Dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Z czego wykonane są paski?

Dziś, podobnie jak dawniej, do wyrobu pasków do zegarków używana jest najczęściej skóra. W zależności od klasy zegarków możemy spotkać się ze skórą sztuczną, ekologiczną lub naturalną. Skóra sztuczna i ekologiczna to w rzeczywistości materiały skóropodobne wykonane ze specjalnie przygotowanych tkanin i tworzywa sztucznego. Jakość takich pasków jest zazwyczaj niezbyt wysoka i szybko ulegają zniszczeniu. W przypadku zegarków lepszej klasy do wykonania pasków stosuje się specjalnie wyprawianą skórę cielęcą. Jest ona miękka, a zarazem bardzo odporna. Dzięki nowoczesnym technologiom wyprawiania i barwienia skóry, w sklepach można spotkać paski do zegarków niemal w każdym kolorze tęczy.

Paski specjalne

Poza skórą cielęcą do wykonywania pasków do zegarków wykorzystuje się również skóry innych zwierząt – często egzotycznych. Te ostatnie wykorzystywane są najczęściej w zegarkach bardzo luksusowych. Doskonałym przykładem jest seria zegarków Rolex Daytona, gdzie wiele modeli ma paski wykonane ze skóry krokodylej a najbardziej luksusowe modele wyposażone są w paski ze skóry lamparta.

Klasyczne i nowoczesne

Do klasycznych pasków można zaliczyć te w najpopularniejszych kolorach – brązie i czerni o prostej budowie. Właśnie one pojawiają się najczęściej w męskich zegarkach wielu znanych marek jak np. wspomniany już Rolex, Doxa czy Michael Kors. Tego rodzaju paski można również spotkać w zegarkach damskich, aczkolwiek panie chętnie sięgają również po bardziej nowoczesne odsłony pasków. Doskonałym tego przykładem są paski skórzane barwione na różne kolory np. na niebiesko – jak w zegarku:

 

emporio-armani-AX6021_MED

W ostatnim czasie modne stały się także długie paski fantazyjnie zapinane. Można je spotkać w najnowszych kolekcjach wielu producentów. Przykładem może być tutaj zegarek z długim paskiem wykonanym z pomarańczowej skóry sygnowany logo Michael Kors.

2

Paski w przypadku zegarków na rękę są bardzo modne i niezwykle wygodne. Doskonale komponują się z kopertami w różnych odcieniach srebra czy złota, ale również barwnej stali. Wybierając zegarek dla siebie lub dla osoby bliskiej warto dokładnie zapoznać się także z ofertą zegarków wyposażonych w pasek skórzany.