Zanim zrodziły się koncepcje podróży kosmicznych, wymagające zminimalizowania wszystkich przedmiotów mających opuścić Ziemię, pierwsi artyści ubiegłego wieku stworzyli sztukę m i n i m a l n ą, ograniczającą używanie środków plastycznych.

Potem przyszła kolej na konstruktorów różnych przedmiotów codziennej użyteczności, którzy zmniejszając je, równocześnie wyposażali w coraz więcej funkcji. Proces ten został także podjęty przez projektantów zegarków, objął też zegarki Casio. Wkrótce dla wielu z nich nie wystarczało określenie c z a s o m i e r z y, bowiem stały się także barometrami, termometrami, kompasami, kalkulatorami, alarmami. I tak np. męski zegarek sportowy AQ-190WD-1AVEF, ważący zaledwie 98 gramów, o średnicy 45,4 mm, grubości 13, 7 mm, pokazujący czas cyfrowy i analogowy, dzień i miesiąc, o wodoszczelności wynoszącej 10ATM, ma również funkcje wiecznego kalendarza, wyświetla czas na świecie, może alarmować, może też być stoperem. Inny zegarek męski sportowy GA-100CF-8AER, z podobnymi funkcjami, za to o wodoszczelności 20 ATM waży zaledwie 70 gramów. Zapewne na tym minimalizowanie produktu i zwiększaniu ilości funkcji nie zakończy się.

Cyfrowy czas

Tzw. cyfrówka agresywnie wkracza do różnych form ludzkiej działalności. Jest w aparatach fotograficznych, w telewizji, w drukarni, także okazała się bardzo przydatna w zegarkach. Przede wszystkim z uwagi na możliwość dokładnych ustawień, która podczas wykonywania różnych zawodowych czynności jest wielką zaletą. Cyfrowe zegarki  Casio w ofercie zajmują sporo miejsca. Często są adresowane do mężczyzn uprawiających sport. Do ich budowy chętnie wykorzystuje się żywicę ze sztucznego tworzywa z przewagą czerni, która nadaje wielu produktom charakterystyczny wygląd. Np. niedrogi męski sportowy zegarek (cena rynkowa 290 zł, u nas 160 zł), oznaczony symbolicznie: AE-1000W-1AVEF ma kopertę z czarnej żywicy z tworzywa sztucznego, o wadze 40 gramów, a więc    swym wyglądem odpowiada opisowi najczęściej spotykanym w sprzedaży zegarkom cyfrowym. Odmierzanie czasu techniką cyfrową najlepiej sprawdza się przy użyciu stopera, który pokazuje czas z dokładnością do 1/100 sekundy. To chyba na użytek osobisty dokładność zupełnie wystarczająca. Alternatywne numery modeli tej serii otwierają początkowe oznakowania: AE-1000W.

Zegarki współdziałające z radiem

Kto chce mieć pewność, że zegarek pokazuje dokładny czas, niezależnie od tego czy przekraczana jest strefa czasowa, czy właśnie jest pora na przestawienie czasu letniego na zimowy lub zimowego na letni – powinien mieć czasomierz z mechanizmem Radio Controlled. Jego zakup nie jest kłopotliwy. Bowiem   niektóre zegarki Casio zostały wyposażone we wspomniany mechanizm i w dużym wyborze są dostępne u nas. I tak radiową falę z nadajnika, który kontroluje i koryguje czas, odbiera np. model Casio LCW-M150TD-1AER. Jest to zegarek męski, o charakterze sportowym (ma funkcję stopera), o średnicy 41 mm, grubości 9 mm. Koperta jak i bransoleta, sprzączka z zatrzaskowym zapięciem są z polerowanego tytanu. Dekiel jest lity. Za szafirowym szkłem odpornym na zadrapania jest czarna tarcza ze świecącymi wskazówkami i markerami. Typ napędu jest solarny, ze skokowym ruchem sekundnika. Zegarek umożliwia poznanie aktualnego miesiąca, dnia i roku, także czasu na świecie. Ma też funkcję alarmu. Cena rynkowa 1835 zł, u nas 1369 zł. Cieszące się powszechnym uznaniem zegarki Casio mają dwuletnią gwarancję, a klientowi przesyłka dostarczana jest na koszt sprzedawcy. Alternatywne numery modeli znaleźć można pod symbolami rozpoczynającymi się od LCW. Seria długa i bardzo urozmaicona. Dla zwolenników zegarków cyfrowych, z identycznymi funkcjami, ale z kopertą z czarnej żywicy z tworzywa sztucznego, co znacznie obniża koszt użycia materiałów (cena 275 zł), polecamy model WV-58U-1AVES lub alternatywne numery modeli: WV58U / WV-58U / WV-58U-1A / WV-58U1A.

Wybór zegarka sportowego

Wśród zegarków sportowych z mechanizmem Radio Controlled wyróżnia się model: LCW-M170TD-7AER. Jest niewielki, o średnicy 39,50 mm, grubości 9,20 mm i wadze 80 gramów. Koperta i bransoleta oraz sprzączka z zatrzaskowym zapięciem wykonano z tytanu. Za szafirowym szkłem jest biała tarcza. Napęd ma solarny, ruch sekundnika skokowy. Wyposażony został między innymi w funkcje takie jak pokazywanie dnia i roku, korzystanie z wiecznego kalendarza, czasu na świecie. Cena rynkowa 1670 zł, u nas 1389 zł. Oczywiście są alternatywne numery modeli i rozpoczynają się od LCW.