Zegarek jak mało który element biżuterii wpływa na kształtowanie wizerunku. Dlatego jego wybór powinien być staranny. Zwłaszcza kiedy potrzebujemy kupić elegancki zegarek, który będzie nam służył w pracy i przy eleganckich spotkaniach.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na markę. W przypadku zegarków istnieje prosta zależność. Zegarki dobrej jakości są produkowane przez uznane marki. Oczywiście możemy znaleźć tańszy odpowiednik, stosunkowo mało znanego producenta, który posłuży nam wiele lat, ale w przypadku eleganckich zegarków, które mają podkreślać naszą pozycję, jest to zabieg niezwykle trudny do przeprowadzenia i rzadko dający pozytywne rezultaty. Niezłym wyborem są na przykład zegarki Longines, które charakteryzują się doskonałą jakością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i trwałością.

 

Elegancki zegarek musi mieć odpowiedni rozmiar. Ten powinien pasować w sensie proporcji do naszego ciała. Żelazna zasada mówi, że zegarek nie może być większy od naszego nadgarstka. Wygląda wtedy karykaturalnie, a mankiet koszuli zawija się na nim, co tworzy wrażenie bylejakości w wyglądzie użytkownika zegarka. Niezwykle istotne są kolory zegarka. Najbardziej eleganckie połączenie to złota tarcza oraz złota bransoletka lub ciemny skórzany pasek. Za prestiżowe uważa się też srebrne koperty. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się natomiast produktów w ekstrawaganckich kolorach. Zegarek powinien też pasować do naszego stroju i jego koloru. Jeżeli na co dzień nosimy srebrne spinki i mamy w podobnym tonie utrzymaną sprzączkę od paska, to nasz zegarek też powinien mieć srebrną tarczę. Jeżeli decydujemy się na pasek zamiast bransoletki, to dobrym rozwiązaniem jest zakupić jedną czarną oraz przynajmniej jeszcze jedną brązową.

 

Sama tarcza nie powinna być przesadnie „przekombinowana”. Elegancki zegarek powinien być utrzymany w prostocie i być pozbawiony wielu funkcji, które są w tym kontekście zupełnie niepotrzebne. Chodzi tu na przykład o stoper, wiadomości o pogodzie i inne tego typu rozwiązania, które są chętnie współcześnie stosowane przez producentów.

 

I choć dla wielu wyda się to oczywiste. Nasz nowy zegarek nie może być podróbką. Nie ma tu znaczenia jakość ani podobieństwo do oryginału. Podróbka słynnej marki nie tylko nie doda nam prestiżu, ale w odpowiednio dobranym towarzystwie narazi nas na śmieszności i zwyczajnie skompromituje.