Czytając opisy zegarków bardzo często można spotkać się z informacją, że wybrany model wyposażony jest w funkcję chronografu. Problem jednak w tym, że ta mądra nazwa laikowi mówi niewiele, albo zgoła nic. Czym zatem jest chronograf?

Najprościej rzecz ujmując chronograf to inna nazwa stopera. Jest to urządzenie do odmierzania konkretnego okresu czasu. W przypadku najprostszych modeli zegarków chronograf występuje w postaci dodatkowej wskazówki, która w razie potrzeby jest uruchamiana za pomocą specjalnie przygotowanego przycisku START a zatrzymywana przyciskiem STOP. Trzecią funkcją stopera jest wyzerowanie. W prostych modelach wszystkie trzy funkcje są połączone w jednym przycisku. W bardziej rozbudowanych mechanizmach są one rozdzielone.

Zegarki wyposażone w najprostszy system chronometru odmierzają czas w sekundach, a maksymalny odstęp czasowy mierzony jednorazowo to – 60 sekund. W bardziej rozbudowanych czasomierzach montowane są dodatkowe wskazówki, które umożliwiają odliczanie nie tylko sekund, ale również minut i godzin.

Warto także zaznaczyć, że choć chronograf jest inną nazwą stopera, a więc teoretycznie wymienne używanie obu tych nazw nie powinno budzić niczyjego zdziwienia, to jednak znawcy tematu robią wyraźne rozróżnienie między jednym a drugim słowem. Funkcja chronografu łączy się z zegarkami mającymi wskazówki, zaś o stoperze mówimy w przypadku zegarków sportowych i elektronicznych.

Chronograf to dodatkowa funkcja w czasomierzach mechanicznych i wyposażone są w nią zarówno zegarki męskie jak i damskie. Warto też zaznaczyć, że ta funkcja uznawana jest za tzw. komplikację – czyli dodatek, który w przypadku mechanicznych czasomierzy, ma świadczyć raczej o kunszcie zegarmistrzowskim producenta, aniżeli spełniać jakiekolwiek praktyczne zadanie.

Niezależnie jednak od praktycznych zastosowań chronografu, to elegancki zegarek Rolex, piękna Omega czy Patek Philippe wyposażony w tę funkcję jest marzeniem niejednego kolekcjonera