Wybierając dla siebie zegarek do pracy, powinniśmy kierować się trzema podstawowymi zasadami. Powinien być on elegancki, wygodny oraz funkcjonalny.

Zegarek, który będzie nam codziennie służył w biurze, powinien być wykonany z odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Zdecydowanie odradzamy zatem kupowanie urządzeń, które mają plastikowe lub mineralizowane tarczę. Najkorzystniej będzie zakupić zegarek, który został zrobiony ze stali lub tytanu. Stal uznawana jest za jeden z najbardziej odpornych materiałów, zaś tytan oprócz odporności na uszkodzenia mechaniczne i zgniecenia, cechuje się dodatkowo lekkością oraz ma właściwości antyalergiczne.

Pamiętając o tym, że w pracy zegarek jest narażony na nieustanny kontakt z powierzchniami mebli oraz przyrządami biurowymi, musimy zadbać o właściwy dobór szkiełka. Te musi być wykonane z materiału, który jest odporny na zarysowania. Najkorzystniejszym, ale niestety stosunkowo drogim wyborem jest szkło szafirowe. Zarysowanie go graniczy niemalże z cudem. Innym materiałem używanym do produkcji szkiełka zegarkowego jest plastik oraz szkła mineralizowane. Te pierwsze bardzo szybko zaczną wyglądać niechlujnie i mało elegancko. Szkła szafirowe są bardzo odporne na uszkodzenia, ale niestety łatwo je zarysować.

Zegarek do biura powinien być elegancki w sensie formy oraz wygodny. Bransoletka na tego typu urządzeniu niewątpliwie wygląda lepiej, ale musimy mieć świadomość, że zegarek będziemy mieli na ręku przez kilka do kilkunastu godzin dziennie. Dlatego należy poważnie się zastanowić czy pasek z dobrej jakościowo skóry nie jest lepszym i wygodniejszym wyborem. Przykładem takiego połączenia elegancji oraz jakości są zegarki Skagen. Firma ta znana jest z tak zwanej prostej elegancji, a je produkty w pełni wypełniają definicje biurowego zegarka.

Sam zegarek powinien mieć klasyczny wygląd i wyraźną tarczę. Oznaczenia godzin powinny być w formie wskazówkowej nie elektronicznej. Pamiętajmy, aby tarcza zegarka nie była większa niż nasz nadgarstek. Jest to nie tylko mało eleganckie, ale też wyjątkowo niewygodne. Nasz zegarek nie musi posiadać wielu funkcji. Wystarczy, że będzie wyposażony w alarm, który przypomni nam o ważnym zebraniu czy lunchu.